Filibeli Harası


Beslenme ve Bakım

Atların yaş ve performansına uygun Optima yemler;

Arpa, yulaf, mısır flex ve mineral taşı ile desteklenir.

Gerektiğinde veya istenildiğinde veteriner ve nalbantlık hizmetleri sağlanmaktadır.


OPTIMA YEM ÜRÜNLERİ

Çiftliğimizde atların en iyi şekilde gelişmelerini sağlayan OPTIMA YEM ÜRÜNLERİ kullanılmaktadır. Sahaya inen atlar için de aynı ürünlerin kullanılması önemle tavsiye edilir.

PEGASUS 100®

Bu yem fazla enerji harcamayan sportif amaçlı beslenen hayvanlara önerilir.

ÖZELLİKLERİ

Makro-mikro mineraller ve vitaminlerle desteklenmiştir.

FAYDALARI

Tek yönlü tahıl beslenmesi le kıyaslandığında bu ürün yağlanmayı önler. Prebiyotik ve probiyotiklerle desteklenerek hassas olan sindirim sitemi korunur ve sindirim süreci büyük ölçüde kolaylaşır.


ATHLETE®

Prebiyotik ve probiyotik içermektedir. Organik iz mineraller, makro mineraller ve vitaminlerle desteklenmiştir. Atların özellikle yarış ya da ağır antreman stresi altında olduğu zamanlarda yemlerine katabileceğiniz bir yem ilavesidir.

ÖZELLİKLERİ

Atın vücut rezervlerinin korunmasını ve yenilenmesini sağladığı gibi yarış veya ağır antreman stresini azaltır. Kas dokusunun gelişmesi için gerekli proteini temin eder ve atın gereksinim duyduğu kalsiyum, fosfor ve iz elementlerini denge içinde içerir.

FAYDALARI

Bu yemin kullanımı ağır antreman, yarış, kondisyon veya aşım esnasında tavsiye edilir. OPTİMA ATHLETE yemine ve OPTİMA ATHLETE yeminden diğer Optima at yemlerine geçiş alıştırılarak olmalıdır. Tüketim miktarları günlük yedirilen PEGASUS 200 miktarının %50'sini hiçbir zaman geçmemelidir.

Atlar Alıştırma Programı Gün Önerilen Miktar
Ağır Antrenman ve Yarış Hazırlığı Dönemi 2,5 1-6 0,5
Gösteri Atları 1,0 7-9 0,75
Aygırlar (Aşımın 2 Ay Öncesinden İtibaren) 2,5 10-12 1,00
Kısraklar (Aşımın 2 Ay Öncesinden İtibaren) 2,0 13-15 1,50
    16-18 1,85
    19-21 2,20
       

PEGASUS 200®

Image

Gösteri, performans ve damızlık amacı ile kullanılan atlara önerilen bir yemdir.

Optimum enerji, protein dengesini sahip olup, vitamin ve mikro-makro minerallerle desteklenmiştir.

Prebiyotik ve probiyotiklerle desteklenerek hassas olan sindirim sistemi korunur ve sindirim süreci büyük ölçüde kolaylaşır.

Günlük Verilecek Pegasus 200 Miktarları
At ağırlığı (kg) 300 400 500 600
Fazla fiziksel aktivitesi yoksa ( at/kg/gün) 2,00 2,25 2,5 2,75
Hafif idmanlarda ( at/kg/gün ) 2,00 2,25 2,5 2,75

PEGASUS 300®

Image

Tayların büyümeleri için gereksinim duydukları esansiyel amino asitlerce desteklenmiş protein ve ilave olarak dengeli yüksek enerji, vitamin ve mineralleri içeren bir yemdir.

Taylar anadan ayrı besleniyorlarsa, 350 kg canlı ağırlığına ulaşana kadar Pegasus 300 yedirilir. Daha sonra Pegasus 200'e geçilir.

Prebiyotik ve probiyotilerle desteklenerek hassas olan sindirim sistemi korunur ve sindirim süreci büyük ölçüde kolaylaşır.

TAY VE ANA ATLARA BERABER YEDİRİLDİĞİNDE
Tayın Ağırlığı (kg)
50 100 150 200
Yalnızca Atlara Yedirildiğinde Tayın Ağırlığı (kg)
150 200 250 300 350
Günlük Verilecek Pegasus 300 Miktarları
3,5 3,75 4 4 4,25

OPTIMUM MIX ADVANCED

Image

Tayların büyümeleri için gereksinim duydukları esansiyel amino asitlerce desteklenmiş zengin protein ve ilave olarak dengeli yüksek enerji, vitamin ve mineralleri içeren bir yemdir.


ÖZELLİKLERİ

Taylar anadan ayrı besleniyorsa, 350 kg canlı ağırlığa ulaşana kadar Optimum Mix Advanced ile beslenmelidir.


OPTIMUM MIX PLESSURE

Image

OPTIMUM MIX ADVANCED®

Gösteri, performans, damızlık amacı ile kullanılan atlar ve 1-2 yaşlı taylar için önerilen bir yemdir.


ÖZELLİKLERİ

İdeal enerji ve protein dengesine sahip olup, vitamin,makro ve mikro minerallerce desteklenmiştir.


OPTIMUM MIX SPORTIVE

Image

Atların özellikle yarış ya da antreman stresi altında olduğu zamanlarda yemlerine katabileceğiniz bir yem ilavesidir.


ÖZELLİKLERİ

Atın vücut rezervlerininin korunması ve yenilenmesini sağladığı gibi yarış veya ağır antreman stresini azaltır. Kas dokusunun gelişmesi ve korunması için gerekli proteini sağlar ve atın gereksinim duyduğu kalsiyum, fosfor ve iz elementlerini denge içinde içerir.


FAYDALARI

Bu yemin kullanımı ağır antreman, yarış, kondüsyon veya aşım esnasında tavsiye edilir. Optimum Mix Sportive yemine geçiş ve Optimum Mix Sportive yeminden diğer Optima at yemlerine geçiş alıştırılarak yapılmalıdır. Tüketilen miktarları günlük yedirilen Optimum Mix Pleasure miktarının % 50'sini hiçbir zaman aşmamalıdır.


KONSANTRE®

Arpa ya da yulaf ezmesi gibi tahıl kaynakları ile beslenen Konkur, Performans - Yarış, Damızlık ve 1 yaşını geçmiş taylara önerilen bir üründür. Konsantre tahılların, protein, esansiyel amino asit, vitamin ve mineral eksikliklerini tamamlar. Tahılları enerji yönünden dengeleyici ve PROBİYOTİK katkılı olan bir ürün, program dahilinde kullanıldığında atların tüm besin ve enerji ihtiyaçlarını karşılar. Genetik kapasitelerinin imkan verdiği ölçüde büyüme hızı ve performans göstermelerini sağlar. Bu ürünü atlara verirken, kesinlikle önerilen miktarlara uyulmalı ve tek başına verilmemelidir. Günde en az 2 kere ve diğer hammaddelerle iyice karıştırıldıktan sonra yedirmelidir.


BİOTİN PLUS ZİNC®

Atların tırnak çatlağı, kırığı, yumuşaması, furbür, ökçe darlığı, çatal atrofisi, taban ve çatal çürümesi, taban ezilmesi ve aşınması, düztabanlılık, tırnak operasyonları, kıl dökülmeleri ve deri problemlerine karşı kullanılan bir yem üstü ilavesidir.


ÖZELLİKLERİ

Yüksek düzeyde biyotin ve organik çinko içerir.


FAYDALARI

Tırnak problemlerinde yapılan tedaviye ek olarak kullanıldığında iyileşmeyi hızlandırdığı gibi koruyucu olarak da rasyona ilave edilebilir. OPTİMA ATHLETE yemine ve OPTİMA ATHLETE yeminden diğer Optima at yemlerine geçiş alıştırılarak olmalıdır. Tüketim miktarları günlük yedirilen PEGASUS 200 miktarının %50'sini hiçbir zaman geçmemelidir.


OPTIMAFLEX®

Image

Optimaflex kullanımının sabah ve akşam beslemesi sırasında yapılması önerilir. Bu şekilde Glucosamine ve Chondroitin'in bağırsaklarda emilimi daha iyi düzeyde gerçekleşecektir.


ÖZELLİKLERİ

Optimaflex'in 50 gr'ı (2,5 ölçek) 10.000 mg Glucosamine sülfat ve 1.000 mg Chondroitin sülfat içermektedir. Ürünün pelet formda olması uygulama kolaylığı sağlar böylelikle Glucosamine ve Chondroitin'in homojen bir şekilde tüketilmesi sağlanır.


FAYDALARI

Glucosamine ve Chondroitin kıkırdağın yapısında bulunan makro moleküllerdir. Glucosamine ve Chondroitin, eklem dejenerasyonu olan atlarda tedaviye destek olmak amacıyla kullanılır. Bilimsel çalışma sonuçları, Glucosamine ve Chondroitin'in eklem dejenerasyonlarında ve eklem ağrılarında azalma, sağlıklı kıkırdak dokusu oluşumunda hızlanma ve eklem hareketlerinde iyileşme sağladığını göstermektedir.